Smrk

Smrk

Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé, s výraznými letokruhy. Na všech třech řezech (příčný, podélný, tečný) snadno zaznamenáme zřetelné barevné odlišení jarní a letní přírůstkové vrstvy dřeva. Jádro není barevně odlišeno, vyskytuje-li se místy (od oddenku) tmavší zahnědnutí, jde nejspíš o začínající hnilobu. Smrkové dřevo je i přes svou měkkost houževnaté, poměrně pevné a pružné, lehké, dlouhovláknité, dobře se řeže, hobluje, frézuje, klíží, moří, natírá a barví. Málo se bortí a sesychá, v suchém prostředí je velmi trvanlivé.

Borovice

Borovice

Borové dřevo je měkké, křehčí než smrkové, bělová část je smetanově bílá až k okru, jádro oranžově hnědé až dorezava. Letokruhy jsou výrazné. Bělové dřevo trpívá charakteristickým zamodráváním došeda, což se považuje za vadu na kráse. Mořidla i nátěry přijímá hůře než smrk. Jádrové dřevo se také hůře lepí. Největší nevýhodou je ronění pryskyřice.

Jasan

Jasan

Jasanové dřevo má širokou světle žlutou běl a šedohnědé jádro. Cévy jarního dřeva jsou výrazné a na podélných řezech tvoří podobně jako u dubu dobře viditelné rýhy (póry). Dřeňové paprsky jsou okem téměř neviditelné

Dub

Dub

Dubové dřevo má poměrně úzkou světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Na středovém a tečném řezu se objevují výrazná „zrcátka“ (přeříznuté dřeňové paprsky), díky čemuž lze bezpečně rozeznat dub od jilmu nebo od jasanu. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Z našich dřev nejdéle vzdoruje nejen povětrnostním podmínkám, ale i střídání vlhka a sucha. Dobře se lepí i moří.

Buk

Buk

Bukové dřevo je tvrdé, málo pružné, poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, pařením získá tmavší, charakteristická odstín. Je stejnorodé a husté. T rvanlivostí nevyniká, ale velmi dobře se obrábí, moří a lepí.

Olše

Olše

Olše má dřevo bez barevně odlišeného jádra, oranžové, na vzduchu šednoucí. Póry ani dřeňové paprsky nejsou pouhým okem viditelné. Buněčné stěny jsou v jarním i letním dřevě stejně tlusté, a proto má olše mimořádně homogenní strukturu. Dřeňové skvrny má méně často, ale dosti výrazné. Má široké využití v nábytkářství a umění. Dobře se obrábí, štípe, lepí, vzdoruje vlhkosti, je lehké a málo pracuje. Je vhodné pro řezbářské a soustružnické práce a pro výrobu překližek, rámů, lišt a zápalek.